Akcia
Doktor Spánok
Stephen King
Doktor Spánok
15,90 € 640 str.

Danny Torrance, chlapec, ktorý len o vlások unikol smrti z rúk vlastného otca v hoteli Pekná vyhliadka, sa stal mužom. Traumy z detstva ho však mátajú ďalej. Trpí aj pre svoje vlastné nadprirodzené schopnosti – žiarenie, ktoré dostal do vienka a umožňuje mu vidieť aj to, čo by malo zostať skryté. Dan je alkoholik. Sklony k pitiu zdedil po otcovi, ale alkohol zároveň tlmí žiarenie a chráni ho pred prízrakmi.

Potom však zistí, že zlo, ktoré v ňom alkohol prebúdza, je ešte neznesiteľnejšie ako jeho prízraky. Rozhodne sa zmeniť život. Odsťahuje sa do nového mesta, nájde si priateľov a pridá sa k Anonymným alkoholikom. Dokonca aj žiarenie sa v jeho novom živote stane nástrojom dobra. Pomáha zomierajúcim ľuďom v hospici prechádzať cez prah smrti, za čo dostane prezývku Doktor Spánok.

S Danom sa telepaticky spojí dievča s rovnakými schopnosťami, aké má on. Vie, že malej Abre musí pomáhať, tak ako jemu v Peknej vyhliadke pomohol šéfkuchár Dick Hallorann. Abre Stonovej ide o život. Ohrozujú ju prázdni diabli, monštrá v podobe ľudí združené v kmeni s názvom Pravý uzol. Títo dlhovekí tvorovia bez morálky a súcitu potrebujú na svoju existenciu pravidelne konzumovať to, čo nazývajú „para“ – energiu nadprirodzene nadaných detí. Takých, akým bol kedysi Danny a akým je dnes Abra.

Poľovačka na Abru Stonovú sa začína… Napriek svojim obdivuhodným nadprirodzeným schopnostiam by zrejme bola stratená, ale našla si ochrancu – Dana Torrancea.

 

Kingov Doktor Spánok voľne nadväzuje na román Žiarenie (The Shining), ktorý prvý raz vyšiel v roku 1977 a preslávil ho aj rovnomenný film režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1980 v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom. Vydavateľstvo IKAR román vydalo v slovenskom preklade prvý raz v roku 2014 a jeho filmového spracovania (2019) sa ujal režisér Mike Flanagan.

Jozef Karika
Jozef Karika
spisovateľ
Táto knižná lahôdka je perfektný dar pre tých, ktorým kultový horor Žiarenie pred rokmi nahnal strach. Dokonalé vykreslenie postáv, mrazivé spomienky a boj proti nenásytnému démonovi. Nečudo, že knihu sfilmovali – pri výnimočných dielach sa to stáva. "
Navštívte vaše obľúbené kníhkupectvo alebo nakupujte online BUXMartinusPanta RheiGorila
Chatbot Chatbot

Hľadáš knižný tip?
Klikni na mňa
a ja ti poradím

Chatbot