Akcia

Ako dokáže čítanie urobiť Váš život krajším?

1. Pomáha nám prekonávať problémy
Podľa štúdie z Univerzity v Berkley čítanie podporuje analytické myslenie, vďaka ktorému dokážeme jednoduchšie odhaliť príčiny problémov a navrhnúť správne riešenie.
>
2. Redukuje stres
Štúdia zo Sussexskej univerzity tvrdí, že večerné čítanie dokáže v priebehu niekoľkých minút zredukovať stres až o 68%. Knižný príbeh totiž odpúta od starostí a zaručí nám kvalitný a bezstarostný spánok.
3. Naučí deti zvládať emócie
Podľa štúdie publikovanej v časopise Pediatrics môže čítanie pozitívne ovplyvniť emocionálny vývoj dieťaťa. Keď deťom nahlas čítame, ich myseľ sa učí, ako sa sústrediť len na jeden podnet. Čas strávený pri knihe pomáha obmedziť poruchy správania, hnev a hyperaktivitu.
4. Zlepší prospech v škole
Štúdia v časopise Pediatrics spozorovala dlhodobé zlepšovanie študijných výsledkov u detí, ktorým rodičia pravidelne a nahlas čítajú.
5. Rozširuje nám obzory a predstavivosť
Na rozdiel od pozerania televízie, ktorá nám ponúka už hotový obraz, pri čítaní si ho musíme predstaviť sami. Podľa Univerzity v Toronte, čítanie podnecuje kreativitu a dáva krídla našej fantázii.
6. Obohacuje nás (nielen duševne)
Ľudia, ktorí pravidelne čítajú, majú pocit, že svojím názorom dokážu zmeniť spoločenské dianie a častejšie sa angažujú ako dobrovoľníci. Navyše krajiny, ktorých obyvatelia viac čítajú, majú podľa zistení OECD vyššiu gramotnosť a vyššiu priemernú mzdu.
7. Spomaľuje starnutie
Každodenné čítanie je najlepší spôsob, ako udržať naše mozgové bunky v tej správnej forme. Podľa štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Neurology dokáže práve takáto nenápadná a pravidelná mozgová stimulácia spomaliť starnutie buniek, predchádzať stareckej demencii a Alzheimerovej chorobe.